Knírač velký černý
Riesenschnauzer schwarz    Giant schnauzer black
   
Last update: 11-10-2003
english version    

Vítejte - Welcome - Willkommen
Chovatelská stanice  Kennel
Substantia Nigra FCI

Vážení přátelé kníračů,

Vítáme Vás na stránkách naší chovatelské stanice velkých černých kníračů.
Celá historie našich kníračů začíná na jaře roku 1986, kdy jsem si přivezla z Poděbrad od manželů Sklenářových svoji první velkou kníračku Cleu ( celým jménem Clea od Slavníkova hradiště). Zhruba ve stejnou dobu se začal po svém budoucím psovi rozhlížet můj spolužák Stanislav Křivan. Moje Clea ho přesvědčila,že knírač je to pravé plemeno. Pořídil si fenku Batyru Marat a náš osud byl zpečetěn.

V této době jsme se věnovali zejména výcviku a obě fenky měly složeny zkoušky z výkonu. Clea ZM a ZVV1, Batyra, která byla úspěšnější složila ZM, ZVV1-2, IPO1-3, ZPO1, ZZP1, ZLP1-2 a mezinárodní RH-FLa. Byla ideální všestranný pes. Vychovala čtyři vrhy štěňat, a její potomci byli úspěšní pracovní psi.

Po skončení vysoké školy jsme se chtěli věnovat nejen výcviku, ale i výstavám, a tak se u nás objevili dvě velké kníračky Bena Neiro ( Ogar v. Bartenwetzer x Cindy od Slavníkova hradiště), pozdější šampionka České republiky, a Erika od Slavníkova hradiště ( Fausto v. Freifensee x Benny Ladior). A hlavně Claude Neiro syn legendárního Assana v.d. Rois. Claude se bohužel exteriérově příliš nepovedl, zato byl vynikající pracovní pes. Složil zkoušky ZM, IPO1-3, SchH1-3 a SchHA. Dvakrát reprezentoval Českou republiku na Mistrovství světa kníračů (v roce 1995 a 1996 ).

MS 1995 Eschweiller MS 1996 Louny

Rok 1994 začal velice smutně. Umřely naše staré fenky Clea a Batyra , a tragicky taky Erika. Abychom se z tohoto neštěstí vzpamatovali, pořídili jsme si další velkou fenku, tentoktát ze zajímavého spojení (Free de Pichera a Hella v.d. Trollenhorst), Brendu Radinie, zakladetelku mé chovatelské stanice. Brenda byla výstavně úspěšná (národní vítězka, šampionka České republiky, CACIB), ale zejména velice šikovná na cvičení. Během své velice krátké " pracovní kariéry" složila ZM, ZVV1, BH a SchH1 a další úspěšný výcvik jí překazila zákeřná nemoc - lymfosarkom. Stala se matkou tří vrhů štěňat a většina z jejích 19 potomků se úspěšně prezentuje na výstavách (viz výsledky).

V roce 1999 se mi podařilo získat štěně z nejúspěšnějšího chovu velkých kníračů posledních let - z ruské chovatelské stanice Gloris paní Olgy Seliverstové. Gloris Quelle, po domácku Nataša, má nejen vynikající původ, ale i pěkný exteriér a hlavně vynikající pracovní povahu. To vše ji předurčuje jako perspektivní chovnou fenu.

Bohužel v poslední době nám pracovní zaneprázdnění nedovoluje příliš intenzivní cvičení. A naše výstavní aktivity se soutřeďují na výstavy v našem nejbližším okolí, neboť nám naše povolání veterinárních lékařů neumožňuje opustit naše pacienty na delší dobu.

Alberto Uno Substantia Nigra + Brenda Walsh Substanti Nigra


Vzhledem k našim pracovním povinnostem odchováváme štěňata pouze občas. Štěňata vyrůstají obklopena péčí celé rodiny, včetně našich dětí. Všichni naši psi jsou proto velice přátelští k dětem. Dbáme na to, aby budoucí majitelé poskytli našim štěňatům pěkný domov. Na oplátku se snažíme všem poradit s výchovou a výcvikem štěněte, a podělit se s nimi o naše letité zkušenosti.

Velcí černí knírači jsou moje celoživotní láska a zajímám se o vše co se týká tohoto rázu kníračů. Zajímají mě průkazy původu, fotografie, výsledky výstav, plemenné knihy……. Pokud se se mnou o nějaký materiál týkající se chovu VK podělit budu velmi ráda.